Logo
Ispiši ovu stranicu

Treba li Hrvatskoj Zakon o lobiranju?

ZAGREB - Hrvatska, koja je borbu protiv korupcije postavila kao jedan od svojih prioriteta u predsjedanju Vijećem Europe, nema Zakon o lobiranju. A u javnosti i dalje prevladava negativna percepcija te profesije. Lobiranje je prilično jasno definirana profesija u SAD-u i mnogim europskim zemljama. Podrazumijeva svaki oblik kontakta lobista sa subjektima u svrhu utjecanja na formuliranje, izmjenu ili donošenje zakona ili propisa. Kako je Hrvatska zemlja gotovo svakodnevnih afera i koruptivnih skandala postavlja se pitanje je li Zakon o lobiranju postao nužnost.
Hrvatsko društvo lobista još je 2015. godine uputilo prijedlog Zakona o zagovaranju interesa u Sabor. On definira obveznu registraciju onih koji žele utjecati na tijela javne vlasti, uvid u registrirane interese uvidom u javni registar, akreditaciju za interesne predstavnike koji mogu ulaziti u Sabor i slušati sjednice, ali i sankcije za one koji ne žele igrati po pravilima.

No, od zakona još ništa. Bivšeg ministra pravosuđa Antu Šprlju pitali smo treba li on Hrvatskoj. A on kaže - treba biti oprezan.

             
00:00
 
         
        
 
 

"Potpuno je jasno da postoje određene interesne skupine u društvu koje žele promovirati određene poslovne odnose ili način organizacije društva i slično. Potrebno je istaknuti da lobiranje predstavlja ipak jedan način upitne moralnosti za stvaranje određenih odnosa u društvu", rekao je Šprlje.

Naveo je Šprlje i primjer iz susjedstva.

             
00:00
 
         
        
 
 

"Imali smo slučaj Crne Gore, a tamo se to pokazalo kao promašena stvar. Bojim se da bi tako bilo i u Hrvatskoj jer mi i dalje nemamo razvijen sustav zakonitog i moralnog lobiranja. Bojim se da bi se stvari i dalje odvijale mimo onog što je propisano zakonom", rekao je Šprlje.

Koja je granica između lobiranja i korupcije? Teško je to definirati, kaže Šprlje.

             
00:00
 
         
        
 
 

"U svakodnevnom životu te je granice vrlo teško definirati. Lobiranja su meni, ako ne pravno onda moralno upitna", kaže Šprlje.

Lobiranje je uobičajeno u Bruxellesu, pa smo našeg euro zastupnika Davora Škrleca pitali kako to funkcionira.

             
00:00
 
         
        
 
 

"Oni moraju biti službeno registrirani u Bruxellesu, mogu dobiti odgovarajuću propusnicu za ulazak u EP ili EK, sudjelovati u nekim javnim događanjima u EP-u uključujući i sjednice parlamenta, ali nemaju pravo tamo govoriti. No, imaju pravo da nama dostave pisane materijela, da se sastanu s nama", rekao nam je Škrlec.No, postoji razlika u transparentnosti tih sastanaka. Ja se nikada ne sastajem u četri oka, kaže Škrlec. Dodaje da za svoje interese lobiraju i primjerice Hrvatska gospodarska komora, Hrvatska udruga poslodavaca, ali i sami građani.

Pitali smo našeg euro zastupnika treba li Hrvatskoj uređenje lobiranja po uzoru na Bruxelles. Taj model nije savršen, ali...

             
00:00
 
         
        
 
 

"Nama definitivno treba barem ovakav sustav. Da se zna transparentno tko je pristupio ministru, što je bila tema sastanka, da imamo registar lobista. I da naša javna uprava ima to zabilježeno, smatra Škrlec.

Ostale vijesti:

Powered by Domena.com