Menu

Organizatorice Festivala empatije za MS: Govorit ćemo o gubitku iz više pozicija, otvarati neugodne teme

ZAGREB - Tifološki muzej, Muzej suvremene umjetnosti i Knjižnice grada Zagreba - lokacije su koje će ugostiti Festival empatije pod nazivom 'Zajedno razgovaramo o gubitku' koji se održava od 26. studenog do 1. prosinca u glavnom gradu. Riječ je o festivalu koji spaja umjetnost, psihologiju i inkluziju, a tema ovog premijernog izdanja je 'gubitak'. Što je sve organizirano, što građani mogu saznati i s kime mogu razgovarati, u Intervjuu Media servisa otkrile su organizatorice Ivana Karačonji Rupčić i Lana Vincelj Bele.

Festival empatije dobio je svoje premijerno izdanje. Idejna začetnica i glavna organizatorica Ivana Karačonji Rupčić ideju je, otkriva nam, dobila prije dvije godine, a realizirala ga je suradnji s više udruga.

"Zapravo se nametnuo sam od sebe da je to jedan eklektičan umjetnički projekt koji je više interdisciplinaran jer spaja te tri različite pozicije. Nekako mi je postalo jasno da su te pozicije jako komplementarne i da bismo se bolje razumjeli ako progovaramo iz umjetničke pozicije, da umjetnost pokreće različite procese i razmišljanja. A da istovremeno ljudima moramo ponuditi omogućiti i nekakve radionice i promišljanja..."

Tema prvog izdanja Festivala empatije je gubitak. 'Ideja je bila gubitak sagledati iz različitih pozicija', objasnila je Karačonji Rupčić.

"Ne samo gubitak voljene osobe koji nam je najčešće i najbolniji nego i gubitak posla i zdravlja te što sve on nosi sa sobom, gubitak autonomije što je zanimljiva tema. Pokušali smo sagledati različite teme i tako smo koncipirali i umjetničke radove koji su možda i poznati građanima, a tako smo koncipirali i prateće radionice da pokriju što više ciljanih skupina i različitih oblika gubitaka."

Ulaz na Festival je besplatan, a za građane su organizirane izložbe, filmske projekcije, predstavljanje književnih djela, predavanja i radionice na kojima će se govoriti o mentalnom zdravlju i inkluziji. Više je o tome otkrila suorganizatorica, koordinatorica predavanja i radionica vezanih uz mentalno zdravlje, psihologinja Lana Vincelj Bele.

"Radionice će biti o gubitku, ali iz nešto drugačijih kutova. Prikupili smo psihoterapeute koji su iz različitih psihoterapijskih škola i onda će oni raditi radionice s obzirom na svoj psihoterapijski pravac. Recimo, imamo radionicu koja je iz kuta transakcijske analize, radionicu koja je iz kuta tjelesno orijentirane psihoterapije, radionicu koja je iz kuta akta acceptance and commitment therapy i slično. Za svakoga će biti ponešto."

Organizirane su aktivnosti uživo i online, a sudjelovati mogu i djeca i odrasle. Održavat će se i besplatne online psihoterapije, dodala je Vincelj Bele.

"One će biti za one koji se još nisu susreli sa psihoterapijom i htjeli bi vidjeti kako to izgleda čisto da dobiju neki uvid. To može biti nešto što možemo nazvati prvom pomoći, no ne može biti kontinuirana pomoć. Ako nekoga zanima, slobodno se može prijaviti i vidjeti kako je to biti uključen u psihoterapiju."

Posjetitelji će kroz inkluzivne radionice moći upoznati razne osobe koje su doživjele gubitke i saznati kako su se oni nosili s gubitkom, istaknula je Karačonji Rupčić.

"Izdvojila bih radionicu Gordane Glibo koja je slijepa novinarka. Ona inače drži radionice i predavanja u kojima objašnjava kako ona funkcionira s gubitkom vida i kako njezin život izgleda. Tu će biti i predavanje bivšeg beskućnika Mile Mrvalja koji će srednjoškolcima i studentima ispričati kako izgleda izgubiti dom, što to znači i kako je pokrenuo svoju Udrugu Fajter, na koji se način aktivistički uključio u društvo."

Između ostalog, na Festivalu će biti predstavljena izložba 'Odlučna' Nine Đurđević...

"Koja je zapravo portretiranje osoba koje su pokušale suicid, ali su preživjele, a ponukana je svojom privatnom, obiteljskom tragedijom. Spomenula bih i dva film. 'Sigurno mjesto' Juraja Lerotića koje nam je poznato, ali ga sada gledamo u drugačijem kontekstu. Tu je i dokumentarni film 'Veće od traume' koji je u Puli osvojio nagradu, a bavi se svakakvim gubicima, kao i gubitkom autonomije, a radi se o silovanim ženama za vrijeme Domovinskog rata."

Radionice služe i kao podrška te da šira javnost nauči što se sve događa i što ljudi trebaju kad dožive gubitak. 'Obitelj, prijatelji i kolege mogu biti jako značajni u nošenju s gubitkom', objasnila je Vincelj Bele.

"U nekim slučajevima može doći do tzv. otežanog tugovanja. To je kada je tugovanje iz nekog razloga stalo, to je obično jedan prirodan proces koji ima svoj nekakav tok, može se sastojati od vrtuljka različitih neugodnih emocija, a završava prilagodbom na neko novo stanje, odnosno prihvaćanje da nemamo nešto što smo prethodno imali. Ako ne dođe do te točke tijekom jako dugog vremenskog razdoblja, onda je potrebno potražiti psihoterapijsku pomoć."

Vrijeme je da razgovaramo o temama koje smo stigmatizirali i koje su nam neugodne, upozorila je Vincelj Bele.

{​media} "Neugodno ti je spomenuti zašto si izgubio posao, da ga nemaš ili ne možeš pronaći. Neugodno ti je spomenuti i da si mobingiran na poslu. Imat ćemo i predavanje o mobbingu - gubitak posla i mobbing. Mi zapravo želimo dati vidljivost tim neugodnim temama i reći - 'sve je okej', potpuno je normalno razgovarati otvoreno o tome, kako se osjećamo i što to konkretno znači za naš život."

Festivalu su se pridružile brojne udruge i pojedinci, ali i volonteri, a organizatorice očekuje veliki broj posjetitelja iako je broj limitiran. Festival empatije održat će se i iduće godine, a organizacija je već počela, za kraj nam je otkrila Karačonji Rupčić.

"Tema koju bismo željeli obraditi sljedeće godine je isto jedna nepopularna tema - neuspjeh. To je tema o kojoj isto treba govoriti jer živimo u društvu izvrsnosti, očekujemo puno od sebe i od drugih, a moramo si dati malo prostora i da kiksamo."

Svi detalji o Festivalu empatije dostupni su na društvenim mrežama, a cijeli Intervju dostupan je na stranici Media servisa.

nazad na vrh
Kako bi Vam omogućili bolje korisničko iskustvo te funkcionalnost svih sadržaja ova web stranica koristi kolačiće ( cookies ). Odabirom PRIHVAĆAM slažete se s korištenjem kolačića za koje je potrebna Vaša prethodna suglasnost, a za sve dodatne informacije pročitajte Politiku korištenja kolačića (Cookies Policy) ili Postavke kolačića.
Prihvaćam Ne prihvaćam