Održan panel posvećen radiju; Londero Šimleša: Radio je izuzetno jak medij; Pratimo trendove i zahtjeve publike koji se stalno mijenjaju
- Napisao/la Media servis
- veličina pisma smanjivanje veličine pisma povećajte veličinu pisma
ZAGREB - U sklopu konferencije "In medias press" održan je panel posvećen radiju - U ritmu promjena. Razgovaralo se o transformaciji radija u suvremenom medijskom okruženju i njegovom prilagodbom novim navikama publike i digitalnim platformama. Također, konferencija u organizaciji Večernjeg lista je otvorila temu zadržavanja relevantnost kroz razvoj novih formata, streaminga i multikanalne distribucije sadržaja, uz očuvanje bliskosti s publikom.
Koliko je audio industrija zaista jaka i tko je stvarna konkurencija radiju danas, na konferenciji je govorila predsjednica Hrvatskog radijskog foruma Silvija Londero Šimleša, koja je poručila da je radio izuzetno jak medij.
"Glavni konkurenti su nam nove streaming platforme, novi digitalni formati, novi audio formati, prvenstveno tu mislim na streaming platforme, a onda i podcast. Idemo na ovo odgovoriti iz pozicije slušatelja. Kad slušatelje pitamo: ‘Zašto radio, a ne primerice Spotify?‘ Najčešći odgovori su: ‘Želim da me nešto iznenadi, želim taj element iznenađenja, ne da mi se slagati playlistu, želim vidjeti što je u trendu u glazbenom formatu koji se meni sviđa i želim biti ugodno iznenađen, želim da se čuje moj glas, želim čuti ljudski glas jer sam jako usamljen‘ - ljudi su danas izuzetno usamljeni."Urednica i novinarka Ivana Radaljac Krušlin poručuje - radio je neizbježan.
"Promijenio se način na koji radio funkcionira, promijenio se način na koji se radio sluša, promijenila se tehnologija, ali je radio i dalje zadržao tu svoju plastičnost. Dakle, ja mislim da je radio medij koji se najbrže može prilagoditi svim tehnološkim novitetima koji se događaju. Kod nas nije bitna toliko ta struktura koja je bitna recimo za televiziju ili za tiskane medije ili za internet novinarstvo - radio je tu u velikoj prednosti. Ta njegova brzina je njegova komparativna prednost."Radio u Hrvatskoj je nedavno obilježio i sto godina postojanja i to govori koliko je to žilav medij, bez obzira na to što su mu dolaskom drugih medija, pa i kina puno puta prognozirali kraj, slaže se i radijski stručnjak Igor Horvat.
"Radio je taj gdje ćeš se ti vezati za voditelja, gdje ćeš se vezati za priču. Voditelj je taj koji će ti ući u sobu nasmijat ćeš se s njim, ima tu humorističnost. Znači, totalno nekakva druga priča u odnosu na bilo koji drugi medij i mislim da ni jedan medij nikad neće napraviti ono što je radio."Svi sugovornici su poručili da je nema straha za radio u budućnosti. U istom stilu moderator panela, zaljubljenik u radio, Boris Jokić, ravnatelj Instituta za društvena istraživanja je zaključno poručio:
"U budućnosti medija koja je vrlo neizvjesna čini se da će jedan medij opstati, to i povijest pokazuje, a opstat će prije svega, baš kao što ova naslov ove konferencije kaže: ‘Ljudskost je jača od algoritma.‘ Naime, radio je medij ljudskosti i medij ljudi. Oni koji ga stvaraju i oni ga koji slušaju i kada je ljudskost tu kao glavna karakteristika zapravo budućnost je onda prije svega svijetla."
Preuzimanje
(Desni klik - odaberite "save link as" ili "save target as"...)
Preuzimanje
(Desni klik - odaberite "save link as" ili "save target as"...)
Preuzimanje
(Desni klik - odaberite "save link as" ili "save target as"...)
Preuzimanje
(Desni klik - odaberite "save link as" ili "save target as"...)