Menu

Medač Čorak za MS: Podržavaju nas liječnici, medicinske sestre i pacijenti. Ne odustajemo do ispunjenja zahtjeva

ZAGREB - Oko 4000 članova Sindikata Zajedno počelo je štrajk u zdravstvenom sustavu. Od danas tako ne rade radiološki tehničari, laboranti, djelatnici saniteta, medicinske sestre i farmaceutski tehničari. Kako će se ovo odraziti na zdravstveni sustav te koliko su daleko spremni ići da bi ispunili svoje zahtjeve prema resornom ministarstvu i Vladi neka su od pitanja na koja je u intervjuu Media servisa odgovorila Voditeljica Odjela za medicinsko-laboratorijsku dijagnostiku u Sindikatu Zajedno Petra Medač Čorak.

Odaziv je i više nego dobar, a štrajk se provodi u 54 zdravstvene ustanove diljem Hrvatske, rekla je u intervjuu Media servisa Voditeljica Odjela za medicinsko-laboratorijsku dijagnostiku u Sindikatu Zajedno Petra Medač Čorak.

No, ne ide sve glatko.

"Oni problemi s kojima se susrećemo je da su jako veliki pritisci od strane ravnateljstva bolnica, prijeti se otkazima, promjenama radnih mjesta, smjenjivanja glavnih inženjera sa svojih položaja i takve slične priče."

U posebnoj su situaciji vozači saniteta.

"Prema Zakonu o radu djelatnost hitnih medicinskih postupaka, odnosno zavodi za hitnu medicinu ne bi smjeli štrajkati. Zabranjeno je štrajkati svima, znači vozačima saniteta koji nisu zdravstveni djelatnici, spremačicama koje također nisu zdravstveni djelatnici te naravno zdravstveni radnicima što je zapravo sasvim opravdano."

Traže dvije stvari, jedna je povećanje osnovice za 20 posto.

"Pa trenutno je osnovica 947 eura, znači povećanje za 20 posto bi bilo negdje 180 eura."

Druga je uređenje koeficijenata. U Uredbi je najveći problem to što su struke medicinsko-laboratorijske djelatnosti i radiološke tehnologije svedeni pod opći pojam zdravstveni radnik i zdravstveni radnik prvostupnik.

"Ti propisi o radnim mjestima koji bi trebali biti specifično i precizno navedeni, nisu tako navedeni nego je sve strpano u isti pojam. To je stvorilo plodno tlo svim poslodavcima da slobodnim odabirom dodjeljuju koeficijente pa se onda zbog toga događa da unutar ustanove i između različitih ustanova kolege koji rade iste poslove u istim uvjetima rada imaju različite koeficijente, a paradigma uredbe kada se donosila bila je isti koeficijent za isto radno mjesto."

Problem je i što se koeficijenti između javnih službi razlikuju. I dok iz Ministarstva poručuju kako su na uređivanje koeficijenata potrošili značajno više novaca nego što su planirali, naša sugovornica odgovara.

"Oni to nisu potrošili. Te naše plaće se na ovaj ili onaj način opet vraćaju u Državni proračun. Oni su potrošili novce na neke druge stvari. Na primjer kada su financirali tenkove i oružje za Ukrajinu, kada uvoze strane radnike koji onda svoje plaće isključivo šalju svojim obiteljima u treće zemlje. To su potrošeni novci, ovo u Hrvatskoj su uloženi."

Ministarstvo zdravstva umiruje pacijente i uvjerava kako se ovo neće odraziti na kvalitetu pružanja usluga, no Medač Čorak upozorava.

"Već jedan dan može napraviti velike probleme, pogotovo u području radiološke tehnologije. Dakle, veliki je broj pacijenata koji mjesecima čekaju neke pretrage i ako se jedan dan ne odvije sve po planu svi pacijenti koji su naručeni ako se ne obrade te liste čekanja se produžuju do daljnjeg. Nastat će totalni kaos u sustavu pružanja zdravstvenih usluga. Ovo je sada jedan vrhunac kada su i radnici odlučili iskazati sva svoja nezadovoljstva."

Na svoju situaciju unutar sustava upozoravaju već godinama, posebno aktivno posljednjih godinu dana kada se počelo govoriti o Uredbi o koeficijentima.

"Kada god mi njima govorimo o našim problemima, oni ne shvaćaju o čemu se radi i imam dojam kad da ne znaju kakva je situacija u našem zdravstvenom sustavu."

Poručila je Medač Čorak i nastavila...

"Što im ni ne mogu u potpunosti zamjeriti jer su u ministarstvu većinom pravnici. Jako je malo ljudi iz zdravstva. Odnosno i oni koji jesu iz zdravstva su ili liječnici ili medicinske sestre, a iz naših struka medicinsko laboratorijske dijagnostike, radiološke tehnologije saniteta i farmaceutskih tehničara tamo nema nikoga. Odnosno, nemaju savjetnika s kojim bi oni porazgovarali da vide koji je problem da ga raščlanimo i da vidimo koje je rješenje."

A imaju li podršku ostalih sindikata iz zdravstvenog sustava?

"Ostali sindikati, na primjer Samostalni sindikat i Sindikat medicinskih sestara većinom nemaju naše članove ili imaju sve nekoliko članova i oni u biti ne razumiju problematiku. S druge strane, dobili smo javnu podršku od sindikata KBC-a Zagreb i evo razgovaramo sa lječničkim sindikatom. Oni su nam izrazili verbalnu podršku i to nam zaista puno znači. Medicinske sestre također nas podržavaju i ono najvažnije naši pacijenti nas podržavaju."

Na pitanje kada i kako će ovaj štrajk završiti Medač Čorak je odgovorila.

"Čekamo ministarstvo da se sabere, da stane na svoje noge u prvom redu iz zaštite prema pacijentima, a onda i za radnike i da kažu da je toga dosta da trebamo završiti s tim, sjest za stol i dogovoriti se. Mi smo spremni sa štrajkom do ispunjenja zahtjeva."

nazad na vrh
Kako bi Vam omogućili bolje korisničko iskustvo te funkcionalnost svih sadržaja ova web stranica koristi kolačiće ( cookies ). Odabirom PRIHVAĆAM slažete se s korištenjem kolačića za koje je potrebna Vaša prethodna suglasnost, a za sve dodatne informacije pročitajte Politiku korištenja kolačića (Cookies Policy) ili Postavke kolačića.
Prihvaćam Ne prihvaćam