Menu

Prodekan KIF-a za MS: Moramo poraditi na aktivnosti djece, važno ih je educirati o prehrani

ZAGREB - Za samo nekoliko dana Hrvatska postaje središte znanstvenih tema u području kineziologije. Od četvrtka, 12. pa sve do nedjelje, 15. rujna održat će se jubilarno deseto izdanje Međunarodne znanstvene konferencije Kinesiology. Ova prestižna konferencija u Opatiji će okupiti vodeće svjetske znanstvenike i stručnjake. Glavni fokus konferencije je na ulozi modernih tehnologija u poboljšanju sportskih performansi, prevenciji ozljeda te očuvanju zdravlja. Više detalja o tome, kao i prevenciji ozljeda, ali i pretilosti mladih i važnosti stručnog kadra za usmjeravanja u sport u Intervjuu Media servisa otkrio nam je prodekan za međunarodnu suradnju i znanost Kineziološkog fakulteta u Zagrebu Tomislav Rupčić.

Jubilarno deseto izdanje konferencije Kinesiology počinje 12. rujna i traje sve do nedjelje. Okupit će brojne eksperte, a razgovarat će se o raznim temama. Prodekan KIF-a Tomislav Rupčić za Media servis otkrio nam je više detalja:

"Očekuje nas jedna velika znanstvena konferencija u području kineziologije čiji je organizator Kineziološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu. Očekuje nas veliki broj predavanja, na konferenciji je ukupno prisutno 29 zemalja, 10 pozvanih predavača - svatko vrhunski u svom znanstvenom području. Očekuje nas izlaganja preko 200 cjelovitih radova, sažetaka i tako dalje. Opatija, na neki način možemo reći, postaje centar zbivanja u sljedeća tri-četiri dana."

Tako da kvalitetnih govornika neće nedostajati. Dolazi profesor s Harvarda, Ichiro Kawachi, profesor Felice Strollo iz Instituta San Raffaele Pisana u Italiji, Andrew Jones sa Sveučilišta Exeter u Velikoj Britaniji i mnogi drugi.

"Upravo su za razmjena znanja izrazito važna ovakva događanja," pojašnjava Rupčić.

"I mislim da je tu na neki način i najbitnije da i naši zaposlenici, profesori na fakultetu budu što više povezani s ostatkom svijeta, sa stručnjacima koji su također ostvarili stvarno zavidnu znanstvenu karijeru u području kineziologije i na neki način ćemo mi obuhvatiti i edukaciju naših zaposlenika, a posljedično naravno unaprijediti nastavni plan i program i edukaciju novih kadrova u području sporta."

U vrhunskom sportu izrazito je važan trenažni proces u kojem značaju ulogu igraju moderne tehnologije i umjetna inteligencija. Naš sugovornik pojasnio je i na koji način:

"Smatram da naravno je to nešto što će obogatiti, ali i olakšati naravno vrhunski sport i stvaranje vrhunskih sportskih rezultata. Međutim, mislim da puno važnije unaprijeđenje tjelesne aktivnosti djece i mladih, mislim da je prvenstveno područje tjelesne zdravstvene kulture u sustavu obrazovanja Republike Hrvatske jedna ozbiljna baza. Ako se vratimo 10, 20, 30 godina u prošlost profesori tjelesnog su bili ti koji su radili prvu identifikaciju talenata te djece i usmjeravanje u određeni sport."

Ali dodaje da jedino pravilno educirani stručni kadar može kvalitetno razaznati od velike količine informacija ono što je bitno i važno. To je izrazito važne i zbog zdravstvenog aspekta. Imamo puno pretile djece, a vrijeme nam svakako - nije saveznik.

"Svi mi kroz institucije smo na neki način dužni dati jedan doprinos svemu tome pa tako i evo u suradnji i Ministarstvo znanosti i obrazovanja i mladih je pokrenulo takav jedan projekt gdje se izrađuje trenutno baza podataka. Sva ona testiranja koja smo mi kao djeca prolazili u sklopu tjelesne zdravstvene kulture, sada će nastavnici unositi u tu bazu i mi ćemo praktički u live-u, pod navodnicima, moći uspoređivati rezultate naše djece s rezultatima regionalno, na nižoj razini lokalno, pa možda čak i među državama."

"Jednog dana i umjetna inteligencija mogla bi pomoći u sublimiranju svih tih podataka", dodaje prodekan KIF-a.

Fizičkoj aktivnosti djece i napretku svakako bi doprinijela veća satnica iz tjelesne zdravstvene kulture.

"S obzirom na fond sati koje ta djeca imaju u sustavu pogotovo osnovne škole, mislim da nije dovoljan i ja sam još o tome kao student slušao da jednostavno moramo povećati jednostavno broj, odnosno volumena rada u segmentima tjelesne i zdravstvene kulture. Mislim da je to prvi korak koji se mora napraviti."

Osim toga, treba raditi i na edukaciji o prehrani:

"Naravno da pretilost ne proizlazi samo iz manjka tjelesne aktivnosti nego i kvalitetne prehrane tako da smatram da u budućnosti u školama će vrlo vjerojatno se morati uključiti i takve nekakvi edukativni materijali, možda jednostavno stručnjaci iz tog područja koji će na neki način možda djeci održati neko predavanje, uputiti ih u segmente pravilne prehrane s aspekta tjelesne aktivnosti. Tu sam siguran da će svi naši profesori kineziologije dati vrhunske savjete."

Potrebno je i osvrnuti se na druga područja primijenjene kineziologije poput rekreacije, kineziterapije, edukacije itd. na čemu će također biti govora na konferenciji Kinesiology.

"Kroz tu domenu dotaknuti se i biomehanike pokreta i motoričke kontrole i psihološkog segmenta u sportu, sociološkog segmenta u stvari sve ono i kroz sportsku rekreaciju sve ono što u stvari danas i predstavlja taj sport."

Ozljede su sastavni dio sporta, ponekad ih je nemoguće prevenirati, ali moderne tehnologije i umjetna inteligencija i tu igraju važnu ulogu.

"Jednostavno vi kroz bilo koji trenažni proces i kroz bilo koje natjecanje, utakmicu, možete popratiti osnovne parametre temeljem kojih možete projicirati, odnosno sami sustav već projicira da postoji mogućnost da se igrač u nekom momentu uđe u fazu pretreniranosti iz koje izlazi onda nekakva sportska ozljeda i sve ono loše pod navodnicima što se vrti oko toga. Tako da, definitivno, moderna tehnologija nam tu može pomoći."

Primjerice, moguće je testirati skijaša i njegovu izvedbu, odnosno opterećuje li on više nogu koja je bila ozlijeđena ili nešto tome slično. Naravno, ponovno je tu bitan trener kao i odmor.

Za kraj još jednom ponovimo, više o ovim i sličnim temama možete čuti na konferenciji Kinesiology koja se održava u Opatiji od 12. do 15. rujna.

nazad na vrh
Kako bi Vam omogućili bolje korisničko iskustvo te funkcionalnost svih sadržaja ova web stranica koristi kolačiće ( cookies ). Odabirom PRIHVAĆAM slažete se s korištenjem kolačića za koje je potrebna Vaša prethodna suglasnost, a za sve dodatne informacije pročitajte Politiku korištenja kolačića (Cookies Policy) ili Postavke kolačića.
Prihvaćam Ne prihvaćam