Juras za MS: Za nasilje nad ženama dodjeljuju se novčane kazne kao da se radi o pogrešnom parkingu
- Napisao/la Marlena Perak
- veličina pisma smanjivanje veličine pisma povećajte veličinu pisma
ZAGREB - U sjećanje na žrtve iz brakorazvodne parnice s Općinskog građanskog suda u Zagrebu, na kojem je 22.9.1999. godine suprug Gordane Oraškić ubio svoju ženu, njenu odvjetnicu Hajru Prohić i sutkinju Ljiljanu Hvalec, svake godine obilježava se Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama.
Da su nedavni događaji nasilja nad ženama apel za uvođenje novih zakona, kaže Sanja Juras iz Ženske mreže Hrvatske koju smo ugostili u intervjuu Media servisa:
"Ono što je potrebno je uvesti strateški pristup nasilju nad ženama i da državne institucije konačno pošalju jasnu poruku da je nasilje nad ženama neprihvatljivo i da će se svaki slučaj odgovarajuće sankcionirati. Mi tražimo od Vlade RH da usvoji strateški pristup nasilju nad ženama, da usvoji nacionalnu strategiju protiv svih oblika nasilja nad ženama, znači politike i zakoni koji neće više biti rodno neutralni i koji će uvesti cijeli niz mjera kojima bi se ovakve situacije sprečavale."Ove godine u zakonodavstvo je uveden feimcid kao novo kazneno djelo. Minimalna kazna za počinitelje teškog ubojstva žene koje je počinila žrtvi bliska osoba je deset godina zatvora. Juras smatra da je to dobar početak, ali kaže da se zakoni trebaju postrožiti.
"Ono što je potrebno, što cijelo vrijeme naglašavamo je taj strateški pristup i dubinske promjene i strategija i donošenje strategije i dubinske promjene zakona. Znači mi imamo trenutno zakon o zaštiti od nasilja u obitelji koji nije u skladu s preporukama međunarodnih tijela kao što je GREVIO, nije u skladu s Istanbulskom konvencijom jer je rodno neutralan. Taj zakon uvodi prekršajne sankcije i nanio je time zapravo veliku štetu ženama jer se nasilje nad ženama tretira prekršajno. Imamo često dvostruka kažnjavanja, imamo novčane kazne za nasilje nad ženama kao da se radi o pogrešnom parkingu. Mi smatramo da je nasilje nad ženama potrebno u potpunosti izmjestiti u kaznenopravnu sferu i da je potrebno donijeti jedan novi zakon koji će dati jedan strateški pristup nasilju."Seksualno nasilje spada u red zločina s najmanjom proporcijom prijava. Žene se, kaže Juras, boje prijaviti nasilnika jer strahuju da im nitko neće vjerovati i da im institucije neće pružiti odgovarajuću zaštitu. Osvrnula se pritom na aktualni slučaj osječkog doktora nepravomoćno osuđenog za silovanje. Podsjetimo, liječnik je dvije godine nakon optužbi za silovanje neometano obavljao posao ginekologa.
"Pa očekujemo najstrožu moguću kaznu, očekujemo prije svega da i institucije preuzmu odgovornost, da svi odgovorni u ovom slučaju podnesu ostavke. Očekujemo da prije svega, ministar zdravstva da ostavku i to zajedno sa ravnateljem osječkog KBC-a i cjelokupnom upravom a i svi odgovorni koji su znali za slučaj u Hrvatskoj liječničkoj komori i nisu poduzeli ništa."Juras upozorava na pogreške sustava pri sankcioniranju optuženog liječnika:
"U ovakvim situacijama prije svega čim započne kazneni postupak, znači čim osoba bude optužena za ovakvu vrstu kaznenog djela ona treba biti odmah suspendirana. I to tražimo da se uvedu zakonske promjene koje će to osigurati budući da očito ne možemo se osloniti na to da ravnatelji to rade u konkretnim situacijama. Bilo bi dobro da se to uvede, da se to osigura za ubuduće.""Jer", dodaje, "kada je osoba optužena za kazneno djelo znači da postoji osnovana sumnja odnosno vjerojatnije je da je ta osoba počinila kazneno djelo nego da nije."
"Sada vi zamislite da morate doći u bolnicu da vas pregleda liječnik a znate da je vjerojatnije da je on silovao pacijenticu prije vas nego da nije."Godina dana prošla je od ubojstva mlade Osječanke Mihaele Berak, a suđenje mladom policajcu koji ju je usmrtio hicem iz službenog pištolja u ponedjeljak će biti zatvoreno za javnost. Juras kaže: "To je nedopustivo":
"Nažalost, od samog početka bio je cijeli niz propusta. Od toga da su pogrešne kvalifikacije izlazile u javnost, do toga da su bile sumnje na zataškavanje slučaja pa i sada ovo zatvaranje suđenja za javnost, zapravo je duboko problematično obzirom da i roditelji žrtve, obitelj žrtve zapravo želi da suđenje bude otvoreno za javnost. A i nakon ispitivanja nekih prvih svjedoka što se daje za nekakav izgovor - ispitivanje prvih svjedoka je odavno završilo tako da nema nikakvog razloga da sada suđenje bude zatvoreno za javnost.""Smatramo da takva suđenja trebaju biti transparentna i cijelom se postupku treba pristupati na posve drugačiji način", dodala je. S ciljem sprječavanja nasilja nad ženama Ministarstvo unutarnjih poslova od 2019. godine provodi kampanju "Lily" koja fokus stavlja na edukaciji stručnjaka.
"Ta edukacija je nedostatna, znači potrebno je uvesti sustavnu edukaciju stručnjaka i to svih koji rade na nasilju nad ženama - od policijskih službenika, centara za socijalnu skrb, pravosuđa... Ali, uz to je potrebno naravno uvesti cijeli niz novih mjera. Potrebno je da se poradi i na dostupnosti podataka, na statistikama vezano za nasilje nad ženama, na analizi problema jer bez toga ne možemo niti usvojiti bolje mjere za sprječavanje nasilja."Ženska mreža Hrvatske, dodaje Juras, zalaže se i za uvođenje Građanskog odgoja, upravo s ciljem, između ostalog, suzbijanja nasilja nad ženama:
"Prije svega za elemente koji se tiču rodne ravnopravnosti i suzbijanja nasilja nad ženama potrebno je uvesti u školstvo na svim razinama - od samog početka."Juras je za kraj komentirala natpise koji su nedavno osvanuli u Gradu Zagrebu. Aktivist Goran Pavić izašao je u javnost kao autor grafita "Ubij ženu" s pojašnjenjem da time nastoji potaknuti društvo na raspravu o temi nasilja nad ženama.
"Pa meni je jako žao, ali ja to ne bih nazvala ni aktivizmom ni umjetnošću zato što takav čin ima i svoje posljedice. To vide osobe koje prolaze ulicom i na njih to nema nikakav drugačiji učinak nego da je to bilo koja druga osoba napisala. Prema tome to može izazvati i posljedice za žene koje trpe nasilje pa vide takvu poruku, može također i potaknuti nekoga na određeno djelovanje tako da smatram da je to potpuno neprihvatljivo i osuđujem takav postupak."
Preuzimanje
(Desni klik - odaberite "save link as" ili "save target as"...)
Preuzimanje
(Desni klik - odaberite "save link as" ili "save target as"...)
Preuzimanje
(Desni klik - odaberite "save link as" ili "save target as"...)
Preuzimanje
(Desni klik - odaberite "save link as" ili "save target as"...)
Preuzimanje
(Desni klik - odaberite "save link as" ili "save target as"...)
Preuzimanje
(Desni klik - odaberite "save link as" ili "save target as"...)
Preuzimanje
(Desni klik - odaberite "save link as" ili "save target as"...)
Preuzimanje
(Desni klik - odaberite "save link as" ili "save target as"...)
Preuzimanje
(Desni klik - odaberite "save link as" ili "save target as"...)