Maleković za MS: Kada dođe do ovisnosti, pati i obitelj i zajednica
- Napisao/la Monika Vuk
- veličina pisma smanjivanje veličine pisma povećajte veličinu pisma
ZAGREB - Obilježen je Mjesec borbe protiv ovisnosti. Održane su razne radionice, predavanja i okrugli stolovi a sve s ciljem podizanja svijesti i prevencije raznih ovisnosti. U Intervjuu MS psiholog Centra za zaštitu mentalnog zdravlja Doma zdravlja Zagreb - Zapad Hrvoje Maleković, istaknuo je kako je prva grana prevencije upravo edukacija.
Kroz niz aktivnosti koje su provedene, fokus je bio na edukaciji stručnog osoblja i javnosti.
"Što su to ovisnosti, kako one nastaju, zašto su one pogubne... Sve u smislu prevencije da se ne dogode neke ozbiljnije obiteljske katastrofe. Ovisnosti se liječe u bolnicama, pogotovo one o alkoholu, kocki i slično. Međutim, ono što mi možemo napraviti, u okviru našeg rada u zajednici, je da upoznamo stanovništvo općenito - koliko su to opasne stvari. Ne samo zdravstveno nego i financijski."Iako su predavanja i okrugli stolovi bili namijenjeni stručnom osoblju, pozvani su bili svi građani. U Centru za zaštitu mentalnog zdravlja, ističe Maleković, fokus je na preventivnim akcijama, no Maleković ističe da upravo pomoć i savjetovanje članovi obitelji i bližnjih, jedan od glavnih zadataka Centra.
"To su žrtve takvih stanja, to su članovi obitelji i djeca. I onda te obitelji pate zbog toga što su im roditelji ili supružnici financijski i radno nesposobni pa se oni moraju brinuti za cijelu obitelj. Mi zapravo rješavamo i pomažemo u onome što je možda i zanemareno u današnjem društvu, a to su žrtve ljudi koji su bliski nekome tko je ovisnik."Kao prva grana prevencije ovisnosti psiholog Maleković istaknuo je upravo edukaciju.
"Taj vid prevencije, ako se na vrijeme počne odnosno kada su djeca još mala, onda to ipak djeci ostane. Ako pogledate recimo kada djeca počnu pušiti ili konzumirati alkohol, to je uvijek dob od 12, 13, 14 godina i tad zapravo treba utjecati na njih kako ne bi preskočili taj jedan korak. Nije isto ako počnu sa 12 godina ili 34.‘‘Ovisnosti poput zlouporabe alkohola, droga, nikotina, ali i rastuće moderne ovisnosti poput pretjerane uporabe tehnologije, ozbiljno utječu na kvalitetu života i društvene odnose.
"Problem ovisnosti je problem zajednice, ne samo pojedinca. S time da uzroci ovisnosti, koja god ona bila, mogu biti u tri djela. Danas takva problematika gleda se po bio-psihosocijalnom modelu. Može doći do ovisnosti zbog neke genetske predispozicije, može doći zbog nekih psihičkih procesa, s time da kada netko uđe u neke teže oblike ovisnosti onda pati i obitelj i zajednica, a na kraju i zdravstveni sustav.""Postoje teške ovisnosti koje imaju fizičkog utjecaja, a imate i ovisnosti koje imaju emocionalni utjecaj", dodaje Maleković.Također, spomenuo je rodne razlike koje su najčešće kod nekih tipova ovisnosti.
"Prema statistici, muškarci više piju, kockaju i više su skloni ovisnostima o kompjuterskim igrama. S ženama je drugačije. One isto imaju problem s alkoholom, ali zbog toga što su slabije fizičke konstitucije onda im je puno manja doza alkohola potrebna da razviju ovisnost i da razvije neke medicinske probleme. Iako muškarci češće piju, kod žena je taj problem izraženiji."Osim tradicionalnih oblika ovisnosti, posljednjih godina sve je češća ovisnost o tehnologiji. Dugotrajno korištenje pametnih telefona, društvenih mreža i videoigara može dovesti do problema s mentalnim zdravljem, poput anksioznosti, depresije i poremećaja spavanja.Psiholog Maleković ističe - vidimo povećanje, pogotovo kod mlađih dobnih skupina.
"Razvije se povećanje ovisnosti što o kompjuteru što o kompjuterskim igricama. To su u biti teške ovisnosti. Zna se dogoditi da djeca ne žele ići u školu jer žele završiti igricu do kraja. Onda imamo problem jer su roditelji zapravo tu odgovorni, ali su zapravo nemoćni jer nemaju nikakve alate da ih odvedu u školu i ako bilo što naprave onda se može smatrati verbalnim nasiljem nad djecom."Također, jedan od ključnih koraka u prevenciji su i određeni zakoni i smjernice koje vladajući postave, dodaje Maleković.
"Osim te edukacije, prevencije, utjecaja, obrazovanja i slično, stvar je i kreiranje javnih politika da se ipak razgovara o tome. Da ipak netko uvidi (evo konkretan primjer) da ako dijete ne želi ići u školu i ima 12 godina, a roditelj je odgovoran za to dijete ali nema nikakvog instrumenta da to dijete stvarno odvede u školu jer ne zna ništa konkretno što napraviti. S druge strane, u školi očekuju da to dijete bude na nastavi."Što se tiče savjeta za obitelji ovisnika i općenito osobama koja znaju nekoga tko se bori s ovisnošću, Psiholog Maleković istaknuo je dvije stvari:
"Prva stvar je da ta stvarnost koju ima ovisnik, to je njegova stvarnost. I koliko god to nama bilo nerazumno, to što ovisnik govori, osjeća ili prezentira, to je uistinu njegova stvarnost i da pokušamo nekako empatijom ući u taj njegov svijet."Empatija ne znači da trebate popuštati, dodaje Maleković, nego da trebate postaviti jasne granice.
"Druga stvar je da prepuste stručnjacima da se bave s ovisnošću. Najbolje bi bilo da pošalju, ukoliko dođe do recimo situacije da se netko predozirao, onda je potrebna i detoksikacija. Čak i bez toga, možete se obratiti bolnici kako bi dobili neke upute i da kasnije možete pružati podršku tijekom rehabilitacije."
Preuzimanje
(Desni klik - odaberite "save link as" ili "save target as"...)
Preuzimanje
(Desni klik - odaberite "save link as" ili "save target as"...)
Preuzimanje
(Desni klik - odaberite "save link as" ili "save target as"...)
Preuzimanje
(Desni klik - odaberite "save link as" ili "save target as"...)
Preuzimanje
(Desni klik - odaberite "save link as" ili "save target as"...)
Preuzimanje
(Desni klik - odaberite "save link as" ili "save target as"...)
Preuzimanje
(Desni klik - odaberite "save link as" ili "save target as"...)
Preuzimanje
(Desni klik - odaberite "save link as" ili "save target as"...)
Preuzimanje
(Desni klik - odaberite "save link as" ili "save target as"...)