Bliži se Midsummer Scene Festival, Mikulandra Žanetić za MS: Dok god imamo snage, mi ćemo ovo raditi
- Napisao/la Media servis
- veličina pisma smanjivanje veličine pisma povećajte veličinu pisma
"Apsolutnoj je strast. Mi smo začarani kazalištem, mi jednostavno obožavamo kazalište, mi osim što volimo igrati predstave, mi idemo na sve predstave, dakle jednostavno smo htjeli donijeti ljudima tu čaroliju."
Najveći izazovi kazališta na otvorenom su kaže oni vremenski.
"Jer vi imate godina kada mi ljudima dijelimo deke na Lovrjencu, a imate godina kada im dijelimo lepeze. Znači prevrtljivo nekakvo vrijeme, kada nam se sruši kiša svako popodne pa se sve osuši za sat vremena, ali vi ne znate hoće biti potop, neće, hoće puknuti bura u 10 sati, hoće nam prevrnuti praktikable, odnijeti dio gledališta, projektor. Jako puno ima tu izazova s kojima se evo uspješno borimo."
Kroz 15 dana Festivala posjetitelje očekuje bogat raznoliki program, a a glavna ovogodišnja predstava je "Škola skandala" koja nikada prije nije izvedena u Hrvatskoj. Predstava okuplja respektabilnu britansku ekipu i britanskog redatelja s West Enda, Freda Greya.
"To je jedna engleska komedija od Sheridana koja je napisana 1777. godine, jako puno se izvodila po Engleskoj i po Europi. Evo mi imamo sreću, rekla bih možda i čast što ćemo je izvesti prvi put, doduše u originalu na pravom engleskom jeziku. "Škola skandala" britka je komedija u kojoj caruju tračevi, intrige i spletke u visokom društvu."
Na pitanje koliko je teško organizirati takvu međunarodnu suradnju, Mikulandra Žanetić kaže:
"Teško je jer drugačije su pravila, pogotovo u Britaniji otkad je Brexit, pa ima i tu dodatnih poteškoća što se tiče i i umjetnika i svih ostalih i oko putovanja, oko rada, oko svega. Osim toga postoje i određene plaće koje nisu iste u Britaniji kao kod nas, ali uvijek nekako nađemo mi s njima neki zajednički jezik, mi nastojimo u Dubrovniku biti izvrsni domaćini."
Poseban segment ove godine bit će posvećen Marinu Držiću.
"Mi u stvari imamo negdje u našim ciljevima upisano da želimo i hrvatske klasike, a posebno našeg Marina Držića približiti svijetu i evo mislim da to uspijevamo, da smo napravili puno koraka i da imamo jednu divnu misiju da ostavimo to evo u papirnatom obliku svim budućim generacijama. Osim toga mi dosta pažnje posvećujemo i našim đacima i studentima jer svaka pretpremijera je upravo namijenjena njima, za svih njih je besplatna i jako smo sretni kada nam dođu i profesori sa svojim učenicima i učenici sami kada se odazovu."
Problem im nije ni izostanak titlova, ističe naša sugovornica, jer su ipak 80% posjetitelja stranci.
"Ali vi kad odete bilo gdje, u New York, u London, poći ćete pogledati mjuzikl ili predstavu i nije bitno na kojem je jeziku, želite doživjeti tu čaroliju kazališta jer tu jezik nema nikakvu dimenziju, dakle bitno je samo pustiti sebe da nas uvuče predstava i da doživimo najbolje od te predstave što možemo."
Iako ova ljubav, kao i sam Festivala, nije toliko profitabilna, uz pomoć Grada Dubrovnika, Turističke zajednice i svih partnera opstali su ovoliko dugo, a opstat će kaže i dalje.
"Nekako smo postali nezaobilazan dio te kulturno-turističke ponude. Iz hotela već zovu početkom godine, pitaju što imate ovu sezonu da možemo našim gostima preporučiti. Drago mi je što smo zaista napravili nešto što traje 15 dana, što bi svi trebali doći pogledati bez obzira iz koje zemlje dolaze, kao što sam rekla doživjeti i baštinu i predstavu u jednome i uživati u svakom momentu onoga što mi napravimo."
Za kraj je poručila:
"Dok god mi imamo snage mi ćemo ovo raditi. Imamo već plan za sljedeću godinu, imamo neka dva naslova vidjet ćemo kako će ova predstava proći, ako se baš svidi publici možda je ponovimo i sljedeće godine, iako je ovo i veliki ansambl i dosta nam je sve skuplje, puno su veći troškovi, ali imamo u planu jednu, dvije predstave koje ćemo sigurno u narednom razdoblju napraviti. Radi se već adaptacija teksta tako da vjerujem da će biti opet pravo ljetno štivo za razonodu, za uživanje pod zvijezdama i za malo kazališne čarolije."