Čelnici vodećih medija u zemlji: Omogućite nam financiranje iz HBOR-a
- Napisao/la Andrea Marić
- veličina pisma smanjivanje veličine pisma povećajte veličinu pisma
Izmjenama ZEM-a u većem dijelu sudionici kongresa su zadovoljni, no postoji tu nekoliko prijedloga i primjedbi na čemu bi se još do drugog čitanja u Saboru trebalo poraditi. Čelni ljudi vodećih hrvatskih medija složili su se i oko toga da im samo izmjene ovog Zakona neće pomoći da se u poslovanju izjednače s nekim europskim kolegama. Pandemija koronavirusa je iskristalizirala i još jedan veliki problem, kojeg je naglasio predsjednik Uprave AGI-ja Ivan Jurić-Kaćunić.
‘‘Naša nacionalna banka za obnovu i razvoj nije maknula gabarite u koje se nas medije sada svrstava među kockare i trgovce oružjem. A zašto to tu govorim? Govorim zbog toga što mi ne smijemo participirati u programima HBOR-a. Pomozite nam u nastojanju da dođemo do eklatantnih primjera uvjeta kako posluju u zemljama Europske unije. Tržište EU-a nije više vanjska politika, ona je odavno naša unutarnja politika i mi moramo imati iste uvjete kao naše kolege iz drugih europskih zemalja‘‘, rekao je predsjednik Uprave AGI-ja.
‘‘Kreativna industrija je budućnost hrvatskog oporavka, a bez medija nema kreativne industrije‘‘, poručio je Jurić-Kaćunić, na što se nadovezala direktorica Hanza Medie Ana Hanžekoivć:
‘‘Ne samo u Europi. U svijetu nema zemlje u kojoj medije ne podržava njihova banka za obnovu i razvoj. To je veliki problem jer bi nam to strašno pomoglo da je HBOR netko tko nam pomaže, bez obzira bismo li išli preko drugih banaka.‘‘
Pad prihoda s kojima se mediji suočavaju zbog pandemije naglasili su Hanžeković te prokurist Večernjeg lista Dražen Klarić.
‘‘Nama je s prvim lockdownom, a i sada na neki način s drugim lockdownom pretplata radi kafića otišla u velikim postocima dolje. Borimo se. Neka moja mantra zadnjih par mjeseci je - tko preživi, pričat će‘‘, rekla je Hanžeković.
‘‘U koronakrizi hrvatski mediji odradili su veliki posao. Prije svega edukacija, a potom i pravovremenim informacijama koje su imale utjecaja na smanjenje broja zaraženih i na manju smrtnost. Kad gledamo naš angažman, naš napor u koroni je bio isti, ako ne i veći, a prihodi su bili strašno mali‘‘, izjavio je Klarić.
Nije drugačija situacija ni na RTL-u, rekao je predsjednik Uprave Marc Puškarić.
‘‘Vi ste spominjali pomoć na čemu zahvaljujem, ali za mene to nije bila pomoć. Da budemo korektni to je tako i tako trebalo doći zbog prelaska na DVB T2, što je već ranije bilo dogovoreno da će se cijene smanjiti. To smo samo kompenzirali, a nikakvu dodatnu pomoć kao medij u ovim teškim vremenima nismo dobili.‘‘
Slušajući probleme s kojima se suočavaju vodeći, a drugačije nije ni s manjim medijima, ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek je poručila:
‘‘Mi smo uspjeli kroz garancijski okvir osigurati svima koji su u području kulturnih i kreativnih industrija kredite za koje u stopostotnom iznosu garantira država. No svjesni smo da treba nastaviti. Ovo je krizna mjera, ali mi moramo osigurati ovoj industriji pristup izvorima financiranja koje imaju drugi poduzetnici u Republici Hrvatskoj.‘‘
Uz resornu ministricu na kongresu je sudjelovao i državni tajnik Krešimir Partl, koji je i voditelj radne skupine za izradu novog ZEM-a kojeg bi Sabor u drugom čitanju trebao usvojiti u veljači iduće godine. Do tad još sve uključene strane imaju vremena brusiti detalje.
Prvim CROATIA MEDIA CONGRESSOM moderirao je ravnatelj Agencije za elektroničke medije i predsjednik Vijeća za elektroničke medije Josip Popovac.